Menu

Rewolucja z Ducha - odc. 26, cz. 1. Rozmowa Tomasza Terlikowskiego z Tomaszem Żukowskim

Informations
Collection: Rewolucja z Ducha
Available languages: PL
Archive description
Minutage
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
419/II/2/RD/26_1
Title:
Rewolucja z Ducha - odc. 26, cz. 1. Rozmowa Tomasza Terlikowskiego z Tomaszem Żukowskim
Date:
2009-06-26
Size and medium:
21,8 MB; MP3
Creator's name:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Repository:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Content:
Rozmowa Tomasza Terlikowskiego z dr Tomaszem Żukowskim o przemianach polskiego społeczeństwa i jego gotowości na przyjmowanie papieskiego nauczania w latach 90.
FILMED AT:
Warszawa, studio Rajmedia
RECORDING DURATION:
00:15:52
JOURNALIST:
Tomasz Terlikowski
Short biographical note:
DR TOMASZ ŻUKOWSKI - socjolog, politolog, badacz polityki społecznej. Doktor nauk humanistycznych. Od 1980 roku pracuje w Instytucie Polityki Społecznej na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, którego jest absolwentem. Uczy także w Collegium Civitas, zaś od 2006 roku współpracuje z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Wykładał m.in. w Wyższej Szkole Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu, w Uniwersytecie Jagiellońskim, w krakowskiej Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz w Instytucie Regionalnym w Katowicach. W latach 1994-1995 kierownik zespołu badań społecznych w Ośrodku Badania Opinii Publicznej. W roku 1981 współpracownik ruchu samorządów pracowniczych na Mazowszu. Po roku 1989 ekspert Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i Akcji Wyborczej Solidarność. W latach 1998-2001 i 2006-2007 członek Rady Centrum Badania Opinii Społecznej. Doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Thematic scope:
Odzyskanie wolności i pontyfikat Jana Pawła II jako wydarzenia, które zmieniły Polaków i ich stosunek do wiary oraz Kościoła. Rola Papieża w odbudowaniu społeczeństwa polskiego. Rola Kościoła w odtwarzaniu, formowaniu i dostosowywaniu dziedzictwa religijnego i kulturalnego Polski do nowej rzeczywistości. Powody odrzucenia nauczania papieskiego wygłoszonego podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku.