Menu

Rewolucja z Ducha - odc. 11, cz. 3. Rozmowa Tomasza Terlikowskiego ze Zbigniewem Nosowskim

Informations
Collection: Rewolucja z Ducha
Available languages: PL
Archive description
Minutage
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
419/II/2/RD/12_3
Owner signature:
RD_12_03
Title:
Rewolucja z Ducha - odc. 11, cz. 3. Rozmowa Tomasza Terlikowskiego ze Zbigniewem Nosowskim
Date:
2009-06-12
Size and medium:
18,90 MB; MP3
Creator's name:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Repository:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Content:
Tomasz Terlikowski i Zbigniew Nosowski rozmawiają o roli doświadczenia Auschwitz i jego współodczuwania przez Papieża w prowadzeniu dialogu międzyreligijnego.
FILMED AT:
Warszawa, studio Rajmedia
RECORDING DURATION:
00:13:47
JOURNALIST:
Tomasz Terlikowski
Short biographical note:
ZBIGNIEW NOSOWSKI - dziennikarz, publicysta, działacz katolicki, redaktor naczelny "Więzi", dyrektor programowy związanego z tym periodykiem think tanku Laboratorium "Więzi". Dwukrotnie był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie (2001 i 2005). W latach 2002–2008 był konsultorem Papieskiej Rady do spraw Świeckich. Od marca 2007 do kwietnia 2009 był chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, następnie objął funkcję wiceprzewodniczącego tej instytucji. Wieloletni członek zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Należy do Forum Świętego Wojciecha, które organizuje międzynarodowe Zjazdy Gnieźnieńskie. Jest też autorem i współautorem programów telewizyjnych, m.in. cykli Boskie i cesarskie oraz Dzieci Soboru zadają pytania.
Thematic scope:
Współodczuwanie Zagłady przez Jana Pawła II a kształtowanie się jego teologii w sprawie Auschwitz. Rola doświadczenia Zagłady w powojennej tożsamości Żydów. Chrześcijańska teologia współcierpienia a postawa teologii judaizmu wobec Holokaustu.