Menu

Przemówienie w prawdopodobnym miejscu chrztu Jezusa w Al-Maghtas

Informations
Collection: 2000
Available languages: PL
Archive description
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
N_3_2000_1034
Title:
Przemówienie w prawdopodobnym miejscu chrztu Jezusa w Al-Maghtas
Date:
2000-03-22
Place:
Al-Maghtas
Category:
Ziemia Święta 2000
Content of the document

Ekscelencjo, drodzy Przyjaciele!

Jestem wdzięczny za tę możliwość nawiedzenia miejsca tak głęboko zakorzenionego w historii. Od wielu tysięcy lat na tym obszarze wokół Jerycha człowiek ma swoje siedziby. Niedaleko stąd znajdują się resztki najstarszego miasta, jakie kiedykolwiek odkryto. Ale jego pamięć okazuje się jeszcze bogatsza, gdy sięgamy do Pisma Świętego, gdzie Jerycho ukazane jest jako miejsce, na którym odcisnęły się ślady nie tylko człowieka, ale i samego Boga.

W duszy widzę Jezusa, jak niedaleko stąd schodzi nad wody Jordanu, aby przyjąć chrzest z rąk Jana Chrzciciela (por. Mt 3, 13). Widzę Go przechodzącego tędy w drodze do Świętego Miasta, gdzie ma umrzeć i zmartwychwstać; widzę Go, jak przechodząc otwiera oczy niewidomego (por. Łk 18, 35-43).

Dzisiaj Jerycho stało się kwitnącą oazą pośrodku pustyni. Niech to miasto o tak bogatej pamięci będzie także bogate w obietnice. Niech jego rozwój zwiastuje nadzieję na bardziej pokojową przyszłość, której od tak dawna pragną mieszkańcy tego miejsca i wszystkie narody tego kraju.

Niech Bóg was wszystkich błogosławi!