Menu

Przemówienie podczas spotkania z członkami Stowarzyszenia byłych Gwardzistów Szwajcarskich

Informations
Collection: 2004
Available languages: PL
Archive description
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
N_3_2004_1347
Title:
Przemówienie podczas spotkania z członkami Stowarzyszenia byłych Gwardzistów Szwajcarskich
Date:
2004-06-06
Place:
Berno
Category:
Szwajcaria 2004
Subtitle:
Jesteście chlubą swej ojczyzny
Content of the document

Drodzy Przyjaciele!

1. Pod koniec mojej podróży apostolskiej do Szwajcarii ze szczególną radością spotykam się z wami, członkami Stowarzyszenia byłych Gwardzistów Szwajcarskich, i z waszymi rodzinami. Każdego z was serdecznie pozdrawiam. Na przestrzeni ponad 25 lat mojego pontyfikatu poznałem wielu z was w Watykanie i cieszę się, że dzisiaj ponownie mogę zobaczyć was i wasze rodziny. Dziękuję wam za przybycie. Jestem szczególnie wdzięczny przewodniczącemu waszego Stowarzyszenia panu Jacques'owi Babeyowi za miłe słowa, które skierował do mnie w waszym imieniu.

2. Następca Piotra ma szczególny dług wdzięczności wobec katolickiej wspólnoty tego kraju, ponieważ z niej wywodzą się gwardziści szwajcarscy, którzy od pięciu stuleci w szczególny sposób przyczyniają się do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w Watykanie, w Castel Gandolfo oraz wszędzie tam, gdzie Papież udaje się ze swoją posługą. Mówi nam Ewangelia, że dobre drzewo poznaje się po owocach (por. Mt 7, 17-18). Mogę zapewnić, że młodzi przybywający do Rzymu, by pełnić szczególną służbę dla Papieża, przynoszą zaszczyt swym rodzinom i parafiom w Szwajcarii.

3. Przynoszą zaszczyt również temu zasłużonemu Stowarzyszeniu, które tu w ojczyźnie stara się podtrzymywać zainteresowanie tą formą posługi Kościołowi, aby Papieska Gwardia Szwajcarska mogła się stale, odpowiednio odnawiać. Dziękuję wam gorąco za wszystko, co dotychczas zrobiliście i nadal czynicie, zachęcam was do wytrwałego składania świadectwa Chrystusowi i dochowywania wierności Kościołowi pośród zmieniającego się świata.

Niech Najświętsza Maryja Panna czuwa zawsze nad wami i waszymi rodzinami. Z serca wam wszystkim błogosławię.