Menu

Przemówienie podczas procesji różańcowej w Lourdes

Informations
Collection: 2004
Available languages: PL
Archive description
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
N_3_2004_1317
Title:
Przemówienie podczas procesji różańcowej w Lourdes
Date:
2004-08-14
Place:
Lourdes
Category:
Lourdes (Francja) 2004
Subtitle:
Szkoła modlitwy
Content of the document

Drodzy Bracia i Siostry!

1. Kiedy klękam tu przy Grocie Massabielskiej, ze wzruszeniem odczuwam, że dotarłem do kresu mojej pielgrzymki. Ta grota, w której objawiła się Maryja, jest sercem Lourdes. Przywodzi na myśl grotę z góry Horeb, gdzie Eliasz spotkał Pana, który przemówił do niego w «szmerze łagodnego powiewu» (1 Krl 19, 12).

Tu Dziewica, przesuwając paciorki różańca, zachęciła Bernadettę, aby się na nim modliła. Tym samym grota ta stała się siedzibą niezwykłej szkoły modlitwy, w której Maryja uczy wszystkich kontemplować z płomienną miłością oblicze Chrystusa.

Właśnie dlatego Lourdes jest miejscem, gdzie wierzący z Francji i z wielu innych krajów Europy oraz całego świata modlą się na klęczkach.

2. My także, jako pielgrzymi w Lourdes, pragniemy tego wieczoru, modląc się wraz z Najświętszą Panną, rozważać na nowo «tajemnice», w których Jezus objawia się «jako światłość świata». Przypomnijmy sobie Jego obietnicę: «Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia» (J 8, 12).

Od pokornej Służebnicy Pańskiej chcemy się nauczyć uległej gotowości słuchania Chrystusa i wielkodusznego wcielania w nasze życie Jego nauki.

W szczególności, rozmyślając nad uczestnictwem Matki Pana w odkupieńczej misji Syna, zachęcam was do modlitwy o powołania do kapłaństwa i dziewictwa dla Królestwa Bożego oraz aby ci, którzy zostali wezwani, umieli z gotowością i wytrwałością na nie odpowiedzieć.

3. Zwracając się do Najświętszej Maryi Panny, mówmy za Bernadettą: «Moja dobra Matko, zmiłuj się nade mną; całkowicie oddaję się Tobie, abyś ofiarowała mnie swojemu drogiemu Synowi, którego pragnę kochać całym sercem. Moja dobra Matko, spraw, aby moje serce całe płonęło dla Jezusa».