Menu

Przemówienie podczas ceremonii powitalnej w Payerne

Informations
Collection: 2004
Available languages: PL
Archive description
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
N_3_2004_1348
Title:
Przemówienie podczas ceremonii powitalnej w Payerne
Date:
2004-06-05
Place:
Payerne
Category:
Szwajcaria 2004
Subtitle:
Przybywam głosić Ewangelię
Persons index:
Geographical index:
Date:
Make comments
Content of the document

Szanowny Panie Prezydencie, czcigodni Współbracia, szanowni Państwo!

1. Po raz trzeci Opatrzność Boża przywiodła mnie do Szwajcarii, do tego pięknego kraju, w którym współistnieją różne języki i kultury. Ponownie mogę tu spotkać się z ludem strzegącym dawnych tradycji i jednocześnie otwartym na współczesność.

Serdecznie pozdrawiam pana prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej i dziękuję mu za słowa powitania. Pozdrawiam również obecnych przedstawicieli władz. Dziękuję im za życzliwe przyjęcie oraz za wszystko, co również i tym razem uczynili, aby umożliwić moją wizytę w Szwajcarii.

Zwracam się z braterskim pozdrowieniem do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Szwajcarii oraz do innych obecnych tu biskupów. Za ich pośrednictwem pozdrawiam wszystkie Wspólnoty kościelne w każdym kantonie waszego kraju. Pełną poszanowania myślą obejmuję chrześcijan innych wyznań i wszystkich ludzi dobrej woli pracujących dla tego kraju.

2. Celem tej podróży apostolskiej jest spotkanie z młodymi katolikami szwajcarskimi z okazji ich krajowego spotkania. Zobaczę się z nimi dziś wieczorem w Pałacu Bern Expo, i będzie to święto dla nich, a także dla mnie.

Obowiązek głoszenia Chrystusowej Ewangelii każe mi wędrować drogami świata, aby ukazywać ją na nowo ludziom trzeciego tysiąclecia, a szczególnie młodym pokoleniom. Chrystus jest Odkupicielem człowieka! Kto w Niego wierzy i idzie za Nim, staje się budowniczym cywilizacji miłości i pokoju.

3. Drodzy mieszkańcy Szwajcarii, pozwalam sobie niejako «zapukać do serca» każdego z was, «zaglądając» do waszych domów i różnych miejsc, gdzie żyjecie i wypełniacie swoje codzienne obowiązki. Wszystkim chciałbym jeszcze raz przekazać radosne orędzie ewangeliczne Chrystusa Zbawiciela, życząc każdemu Jego pokoju.

W tym duchu proszę Pana o obfite dary dla całego kraju. Niech Bóg błogosławi Szwajcarię!