Pozdrowienie końcowe po mszy w Krakowie

Informations
Available languages: PL
Archive description
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code: N/2/7/449
Title: Pozdrowienie końcowe po mszy w Krakowie
Date: 1997-06-08
Place: Kraków
Category: 1997
Persons index:
Geographical index:
Date:
Make comments
Content of the document

Wielkie wydarzenie, wielkie zgromadzenie i wiele spraw do poruszenia. Jeszcze pragnę niektóre dołączyć. Przede wszystkim jeszcze raz pozdrawiam obecnych tutaj kardynałów i naszego gospodarza dzisiejszego, i kardynała Prymasa oraz metropolitę wrocławskiego. Pozdrawiam kardynałów z Kurii Watykańskiej, ze stolic arcybiskupich w różnych krajach. Dziękuję, że zechcieli mi towarzyszyć w moim pielgrzymowaniu. Szczególnie raduję się, że jest z nami arcybiskup Wilna i arcybiskup z Eger na Węgrzech. Słowa braterskiego pozdrowienia kieruję też do wszystkich obecnych tu arcybiskupów i biskupów.

Pozdrawiam przedstawicieli polskiego Parlamentu z marszałkiem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawicieli administracji rządowej z wojewodą krakowskim oraz władz samorządowych z prezydentem miasta Krakowa Józefem Lassotą, prezydentem sejmiku samorządowego Markiem Nawarą i przewodniczącym Rady Miasta Stanisławem Handzlikiem.

Pozdrawiam wszystkich gości zagranicznych, reprezentowanych przez ambasadorów i konsulów. W sposób szczególny pragnę podziękować za udział w tej liturgii panom prezydentom miast związanych ze św. Jadwigą — Wilna i Budapesztu — oraz wszystkim wiernym z Litwy, Węgier, Ukrainy i Białorusi.

Pozdrawiam pielgrzymów, którzy przybyli tutaj, aby uczestniczyć w koronacji obrazu Matki Bożej Kozielskiej. Ta płaskorzeźba, wykonana w obozie jeńców, z którego prawie wszyscy zginęli w Katyniu, przypomina tragiczne wydarzenie ostatniej wojny. Towarzyszyła Ona, Maryja, żołnierzom Armii Polskiej na ich szlaku bojowym, a od zakończenia wojny jest otaczana szczególną czcią w Londynie. Niech cześć oddawana Maryi w tym kozielskim wizerunku nie tylko przypomina przeszłość, ale umacnia wiarę współczesnej Polonii i emigracji.

Całym sercem obejmuję wiernych z wszystkich polskich diecezji oraz siostry i braci z Kościoła krakowskiego. Kiedy cały Kościół przygotowuje się do jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa, diecezja krakowska zbliża się do końca swojego pierwszego tysiąclecia. Wiem, że poprzez misje parafialne i ponowne przeżycie nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafiach pragniecie przygotować się na tę szczególną okoliczność. Życzę, aby to przygotowanie przyniosło trwałe owoce. Niech Bóg błogosławi!