Menu

O. Tadeusz Rostworowski SJ o kard. Wojtyle

Archive description
Transcription
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
419/I_1_5_44
Title:
O. Tadeusz Rostworowski SJ o kard. Wojtyle
Date:
2007-08-27
Size and medium:
2,20 GB; MP4
Creator's name:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Repository:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Content:
FILMED AT:
okolice Krakowa
RECORDING DURATION:
00:30:42
JOURNALIST:
Marcin Witan
CAMERAMAN:
Sławomir Zajączkowski
Short biographical note:
Mama o. Tadeusza mieszkała w czasie okupacji na krakowskich Dębnikach, dwie ulice od Wojtyłów. W tym czasie często widywała Karola Wojtyłę na spotkaniach Żywego Różańca, a także w drodze do pracy w fabryce Solvay.
Tuż przed wstąpieniem do zakonu jezuitów w 1974 roku o. Rostworowski wybrał się na wyprawę kajakową z kardynałem Wojtyłą i grupą jego młodych przyjaciół. Później niejednokrotnie jeszcze wyjeżdżał ze „Środowiskiem”.
Summary:
Wspomnienie pierwszego spotkania Janiny Rostworowskiej z Karolem Wojtyłą, która tak jak on mieszkała w czasie okupacji na krakowskich Dębnikach. Pierwszy wspólny wyjazd na kajaki w 1974 r. z ludźmi ze Środowiska i przemyślenia Karola Wojtyły dotyczące III Soboru Watykańskiego. Wspomnienia z kajaków – paramenty liturgiczne, ubóstwo Karola Wojtyły. Pocałowanie w rękę pani Wisłockiej – szacunek dla macierzyństwa. Zatopienie Papieża w modlitwie. Przyjmowanie słów krytyki związanej z publikacją książki „Osoba i czyn”. Euforia wynikająca z ogłoszenia, że nowym papieżem, został Karol Wojtyła i upamiętnienie tego biciem dzwonu Zygmunta w Krakowie. Wiadomości o zamachu i śmierci docierające w drodze. Moc i odwaga głoszenia kazań, m.in. w okresie PRL-u. Zabieganie o dobre wykształcenie księży. Zaproszenie na mszę prymicyjną i żartobliwa odpowiedź Ojca Świętego. Odwaga w myśleniu i szacunek wobec każdego człowieka.