Menu

Maria Poźniak wspomina przyjaźń Karola z rodziną Szkockich

Informations
Archive description
Transcription
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
419/I_1_1_11
Owner signature:
W/11/07/W/10
Title:
Maria Poźniak wspomina przyjaźń Karola z rodziną Szkockich
Date:
2007-05-29
Size and medium:
192 MB; mp4
Creator's name:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Repository:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Content:
FILMED AT:
Kraków
RECORDING DURATION:
00:29:45
JOURNALIST:
Marcin Witan
CAMERAMAN:
Paweł Augustynek
Short biographical note:
Maria Poźniak (ur. 1934 r.) - wnuczka p. Ireny Szkockiej, nauczycielki z Krakowa. Karol Wojtyła był zaprzyjaźniony z rodziną Szkockich, szczególnie z p. Ireną, w czasach studenckich. To w ich domu Karol odbywał rekonwalescencję po wypadku, któremu uległ w 1944 r. Ponadto p. Irena Szkocka pomagała mu przedostać się do seminarium duchownego przez okupowany Kraków po tzw. czarnej niedzieli. A po jego mszy św. prymicyjnej przygotowała wraz z córką śniadanie dla zaproszonych gości.
Summary:
Znajomość Karola Wojtyły z państwem Szkockimi w okresie od 1938 roku: więź z p. Ireną Szkocką, historia wypadku w 1944 r., wsparcie p. Szkockiej w przeprowadzeniu Karola do seminarium po czarnej niedzieli.
Wyjazdy rozmówczyni na kajaki z tzw. Środowiskiem i bp Wojtyłą. Zaangażowanie bp Wojtyły w kwestie duszpasterstwa małżeństw. Reakcje rozmówczyni na wybór na Stolicę Apostolską.
List od Jana Pawła II po tragedii rodzinnej u państwa Poźniak. Audiencja prywatna p. Poźniak w Rzymie. Choroba i śmierć papieża. Wspomnienia momentu zamachu na papieża w 1981 r.
Refleksja na temat form upamiętniania Jana Pawła II