Menu

List do kard. Franciszka Macharskiego z okazji 600-lecia kultu Matki Boskiej Ludźmierskiej

Informations
Collection: 2000
Available languages: PL
Archive description
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
N_6_2000_905
Title:
List do kard. Franciszka Macharskiego z okazji 600-lecia kultu Matki Boskiej Ludźmierskiej
Date:
2000-08-14
Place:
Rzym
Category:
Listy
Content of the document

Jego Eminencja
Kard. Franciszek Macharski
Arcybiskup Metropolita Krakowski
Drogi Księże Kardynale,

Sercem i modlitwą uczestniczę w uroczystościach 600-lecia kultu Figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Wraz z Księdzem Kardynałem, duchowieństwem i wiernymi klękam jako pielgrzym u stóp Ludźmierskiej Pani i dziękuję Jej, że obrała sobie to miejsce i nieustannie otacza matczyną opieką lud tej Ziemi. Od wieków przychodzą tu pielgrzymi z różańcem w ręku i rozmawiają z Maryją, powierzając Jej swoje radości, troski i smutki. Płynie tu również gorąca modlitwa za Kościół, Papieża i Biskupów. Niech ciągle trwa ta modlitwa w tym miejscu, niech łączy ludzi to wspólne wołanie do Matki i Jej Syna i umacnia w wierze, nadziei i miłości. Bardzo was proszę, aby ta pobożna tradycja była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Z tą uroczystością łączy się I Światowy Zjazd Górali Polskich, których pozdrawiam bardzo serdecznie. Chcieliście spotkać się w tym Sanktuarium, w Domu Gaździny Podhala, aby raz jeszcze podkreślić, jak bardzo Ją kochacie i chcecie, aby zawsze była ze swoim Synem obecna w waszym życiu. Dziękuję wam za wierność Kościołowi, za wierność tradycji i za przykład życia prawdziwie chrześcijańskiego, jaki dajecie także poza Ojczyzną. Jeszcze raz pragnę wam powtórzyć to, co wiele razy mówiłem przy różnych okazjach, że Papież zawsze na was liczy, że liczy na was Kościół.

W Roku Wielkiego Jubileuszu zawierzam Mieszkańców Podhala macierzyńskiemu wstawiennictwu Ludźmierskiej Pani: Maryjo, bądź dla tego ludu Wspomożycielką w walce dobra ze złem; bądź Przewodniczką na drodze ku Chrystusowi; bądź mu nadal Matką i Opiekunką.

Księdzu Kardynałowi — Pasterzowi Kościoła Krakowskiego, Księdzu Kustoszowi Sanktuarium, Pielgrzymom i wszystkim Uczestnikom jubileuszowych uroczystości, a zwłaszcza polskim Góralom z serca błogosławię: w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Watykan, 14 sierpnia 2000 r.