Menu

Ks. Jan Krucina wspomina - Karol Wojtyła i Ziemie Zachodnie

Informations
Collection: Academics
Available languages: PL
Archive description
Transcription
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
419/I_1_8_117_1
Owner signature:
W/117/08/S/106
Title:
Ks. Jan Krucina wspomina - Karol Wojtyła i Ziemie Zachodnie
Date:
2008-02-19
Size and medium:
3,35 GB; MP4
Creator's name:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Repository:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Content:
INFORMACJE O ROZMÓWCY:
Ks. prof. Jan Krucina (ur. 1928 r.) - urodził się na Śląsku Cieszyńskim w ówczesnej Czechosłowacji, w polskiej rodzinie. W 1957 roku przyjechał do Polski, gdzie ukończył studia teologiczne, a następnie studia filozoficzne na KUL-u. Pracował jako sekretarz arcybiskupa Bolesława Kominka. Był również prorektorem i rektorem Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu.
Spotkał Karola Wojtyłę na wydziale filozoficznym na KUL-u, gdzie ten wykładał etykę. W 1964 roku jako sekretarz arcybiskupa Kominka uczestniczył w Komisji Duszpasterstwa Ogólnego, gdzie często rozmawiał z bp Wojtyłą. Obaj byli zaangażowani w tworzenie wydziału teologicznego we Wrocławiu, późniejszego Papieskiego Fakultetu Teologicznego.
FILMED AT:
Miejsce nagrania -
RECORDING DURATION:
00:37:16
JOURNALIST:
Tomasz Sobiecki
CAMERAMAN:
Paweł Mróz
Summary:
Działalność Komisji Duszpasterstwa Ogólnego. Relacje między bpa wrocławskim Bolesławem Kominkiem i bpem Wojtyłą. Dyskusje wokół sformułowania kard. Wyszyńskiego o oddaniu Polski Matce Bożej: „w niewolę za wolność”. Podzielność uwagi oraz otwarty i dążący do zgody styl metropolity krakowskiego. Wspólne podróże samochodem. Poglądy społeczne Karola Wojtyły – podejście do kwestii własności prywatnej. Stosunek bpa Wojtyły do umacniania polskości na Ziemiach Zachodnich. Znaczenie sformułowania z listu do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.