Menu

Józef Wilk wspomina młodego Karola Wojtyłę

Informations
Archive description
Transcription
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
419/I_1_1_303
Owner signature:
W/303/09/S/HD15
Title:
Józef Wilk wspomina młodego Karola Wojtyłę
Date:
2009-05-09
Size and medium:
5,39 GB; MP4
Creator's name:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Repository:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Content:
FILMED AT:
Kraków
RECORDING DURATION:
00:30:47
JOURNALIST:
Tomasz Sobiecki
CAMERAMAN:
Piotr Augustynek
Short biographical note:
Józef Wilk (ur. 1930 r.) - lekarz. Jego znajomość z Karolem Wojtyłą swoim początkiem sięga jeszcze lat okupacji i parafii na krakowskich Dębnikach. Zapamiętał przyszłego Papieża jako młodego pracownika kamieniołomu, który zawsze bywał rano na mszach świętych, w drelichowym ubraniu, z przewieszonym przez ramię chlebakiem. Przy parafii na Dębnikach Jan Tyranowski oraz Karol Wojtyła prowadzili spotkania dla młodzieży.
Ponadto opowiada o załamaniu, które towarzyszyło mu na wieść o zamachu na życie Jana Pawła II, cudzie pierwszej pielgrzymki i o wpływie papieża na własne życie. Józef Wilk jako lekarz pracował w służbach medycznych w czasie pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.
Summary:
Wspomnienie Karola Wojtyły w czasie okupacji, gdy pracował jako robotnik i przychodził na mszę św. i modlitwę do kościoła na Dębnikach. Praca Jana Tyranowskiego i Karola Wojtyły z młodzieżą w czasie okupacji. Osobowość, oddziaływanie i zdolności wychowawcze przyszłego papieża. Modlitwa młodego Wojtyły. Wspomnienie zamachu na Jana Pawła II. Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Polski. Spotkanie w Rzymie. Służba Papieżowi poprzez zabezpieczenie medyczne pielgrzymek.