Menu

Wspomnienia kolegów z klasy

Jakim kolegą był Karol? Jaka jest prawdziwa historia wadowickich kremówek? Obejrzyj i przeczytaj wspomnienia kolegów szkolnych Karola Wojtyły – Eugeniusza Mroza i Stanisława Jury oraz koleżanki z teatru – Haliny Królikiewicz-Kwiatkowskiej.

Fot. Lolek z kolegami ze szkoły, pierwszy z lewej u góry.
Eugeniusz Mróz
Eugeniusz Mróz razem z Karolem uczęszczał do 8-letniego Gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Ponadto jego rodzina mieszkała po sąsiedzku z rodziną Wojtyłów. Opowiada o domu Wojtyłów, szkole, wspólnej grze w piłkę nożną i sztukach teatralnych. Przedstawia historię wadowickich kremówek oraz mało znane anegdoty.


Eugeniusz Mróz – nagranie ze zbiorów Instytutu Tertio Millennio


Stanisław Jura
Stanisław Jura poznał Karola w V klasie gimnazjum w Wadowicach. Razem z Karolem po zdaniu matury uczestniczył w obowiązkowym obozie Junackich Hufców Pracy. Chłopcy budowali drogę w okolicy Zubrzycy Górnej. Jak wspomina przyszłego papieża?
Halina Królikiewicz-Kwiatkowska
Halina Królikiewicz-Kwiatkowska – aktorka i pedagog -  to córka Jana Królikiewicza, dyrektora Gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach, do którego uczęszczał Wojtyła. Poznała Karola w wadowickim teatrze międzyszkolnym.  Razem z przyszłym papieżem występowała w „Antygonie”, „Balladynie” i „Ślubach panieńskich”. W późniejszym czasie wspólnie tworzyli zespół Teatru Rapsodycznego w Krakowie. Jak zapamiętała swojego kolegę?

Wspomnienia Haliny Królikiewicz-Kwiatkowskiej cz. I ze zbiorów Instytutu Tertio Millennio


Wspomnienia wideo na portalu
Obecnie na jp2online.pl znajduje się niemal 140 wywiadów ze świadkami życia Karola Wojtyły / Jana Pawła II ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Instytutu Tertio Millennio. Pod każdym materiałem wideo możesz przeczytać transkrypcję - spisany tekst całego wywiadu. Klikając w wybrany fragment tekstu, suwak nagrania automatycznie przesunie się w dane miejsce wywiadu.