Menu

Niech zstąpi Duch... Posłuchaj słów Papieża na portalu!

Homilia na pl. Zwycięstwa (dz. Piłsudskiego) w Warszawie, „bierzmowanie dziejów” na Błoniach krakowskich - to pamiętne momenty I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 r. Te i inne homilie i przemówienia papieskie w wersji dźwiękowej i tekstowej znajdują się w zbiorach portalu.
Młodzież przybyła na spotkanie z Janem Pawłem II przed kościołem św. Anny w Warszawie, 3 czerwca 1979 r. Fot. br. Cyprian Grodzki OFMConv
Nagrania dźwiękowe słów Jana Pawła II znajdują się w zbiorach Polskiego Radia . W kolekcji „Pielgrzymki do Polski” znajdziesz setki homilii i przemówień papieskich z podróży do Ojczyzny.

Dziś proponujemy kilka historycznych homilii z I pielgrzymki do Polski:

- Warszawa, 2 czerwca 1979 r., homilia z pl. Zwycięstwa (dziś Piłsudskiego), w czasie której Papież wzywał Ducha św., by odnowił oblicze tej ziemi. 

- Kraków, 10 czerwca 1979 r., homilia wygłoszona na Błoniach krakowskich, w czasie której Jan Paweł II powtarzał „Musicie być mocni... mocą wiary, nadziei i miłości” i miało miejsce tzw. bierzmowanie dziejów.

- Warszawa, 3 czerwca 1979 r., przemówienie do młodzieży zgromadzonej przed kościołem św. Anny. Papież mówił wtedy, „jaką miarą należy mierzyć człowieka”. Ponadto przekazał młodym ludziom modlitwę, którą on sam odmawiał, a nauczył się jej od swojego ojca.

- Gniezno, 3 czerwca 1979 r., homilia wygłoszona na Wzgórzu Lecha, kiedy to Jan Paweł II zwrócił się także do przedstawicieli innych narodów słowiańskich.

Pod każdym z nagrań dźwiękowych znajduje się zakładka „Transkrypcja”. Klikając w nią, zobaczysz tekst całej homilii/przemówienia. Gdy zaznaczysz dany fragment tekstu, suwak nagrania dźwiękowego automatycznie przesunie się w wybrane miejsce.