Jan Paweł II o kobietach

Jak odnosił się do kobiet? Co do nich mówił? Dlaczego widział w nich „geniusz”? Zapraszamy się do zapoznania z tekstami, multimediami i materiałami archiwalnymi na portalu.
Fot. Standsome / Pixabay
Jan Paweł II o kobietach - dokumenty
LISTY APOSTOLSKIE

„Moralna siła kobiety, jej duchowa moc, wiąże się ze świadomością, że Bóg w jakiś szczególny sposób zawierza jej człowieka” – pisał papież w Liście apostolskim do kobiet „Mulieris dignitatem” (łac. godność kobiety). Podkreślał, że „nasze czasy oczekują na objawienie się owego ››geniuszu‹‹ kobiety, który zabezpieczy wrażliwość na człowieka w każdej sytuacji: dlatego, że jest człowiekiem! I dlatego, że ››największa jest miłość‹‹”.

Z okazji konferencji Narodów Zjednoczonych w Pekinie w 1995 r. Jan Paweł II wystosował List do kobiet „A ciascuna di voi”. Konferencja ta położyła nacisk na tzw. prawa reprodukcyjne. Papież w swoim liście zwracał w nim uwagę na szerokie spektrum zadań i ról kobiety we współczesnym świecie. „Dziękujemy ci, kobieto, za to, że jesteś kobietą! Zdolnością postrzegania cechującą twą kobiecość wzbogacasz właściwe zrozumienie świata i dajesz wkład w pełną prawdę o związkach między ludźmi” – pisał. 

PRZEMÓWIENIE
W czasie pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II odwiedził zakłady „Uniontex” w Łodzi, w którym pracowały głównie kobiety – włókniarki. Przypominał, iż „ prawdziwy awans kobiety domaga się od społeczeństwa szczególnego uznania dla zadań macierzyńskich i rodzinnych”, a zadania domowe i zawodowe powinny się wzajemnie uzupełniać.
Przemówienie do włókniarek na portalu - posłuchaj i przeczytaj

Wspomnienia kobiet - nagrania video
W portalu zgromadziliśmy bogatą kolekcję wywiadów video z osobami, które znały Karola Wojtyłę/Jana Pawła II. Niektóre fragmenty tych wywiadów dotyczą jego stosunku do kobiet. Oto przykłady:

Rodzina Gryglów przyjaźniła się z biskupem Wojtyłą. „Zawsze mnie zadziwiał, podziwiałam go za to, że okazywał tak wielki szacunek kobietom” – wspomina Ludmiła Grygiel. Dodaje, że ten podziw papieża z Polski wobec kobiet nie jest został jeszcze w pełni przyjęty Kościół.
Wywiad z Ludmiłą Grygiel

Siostra profesor Zofia Zdybicka, filozof, była studentką bp. Wojtyła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wspomina, jak usłyszała kiedyś od wykładowcy następujące słowa: „uważam, że kobiety to jakiś geniusz miłości”.
Wywiad z s. prof. Zofią Zdybicką

Prof. Teresa Malecka, muzykolog, w młodości należała do tzw. Środowiska i jeździła z bp Wojtyłą na wyprawy turystyczne. To właśnie Jan Paweł II zadał jej pytanie, czy już skończyła doktorat. To wydarzenie zmobilizowało ją do sfinalizowania sprawy doktoratu. Dziś jest profesorem.
Wywiad z prof. Teresą Malecką

Keywords