Menu

Rozważanie podczas modlitwy Anioł Pański w ŚDM w 2000 r.

Informations
Collection: 2000
Available languages: PL
Archive description
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
N_4_2000_708
Title:
Rozważanie podczas modlitwy Anioł Pański w ŚDM w 2000 r.
Date:
2000-08-20
Place:
Rzym
Category:
XV ŚDM 2000 - Rzym, Włochy
Content of the document

Na zakończenie tej liturgii eucharystycznej zwracamy się myślą ku «Niewieście», o której mówił św. Paweł w drugim czytaniu tej Mszy św. – to znaczy ku Najświętszej Maryi Pannie. W uroczystość Jej Wniebowzięcia rozpoczęliśmy ten XV Światowy Dzień Młodzieży. Przez swoją troskliwą macierzyńską obecność Maryja przewodziła tym rzymskim dniom głębokiego doświadczenia wiary. Pragniemy Jej wyrazić całą naszą wdzięczność za tamto «tak», które dało początek «przygodzie» odkupienia.

Prosząc Najświętszą Pannę, by czuwała nad chłopcami i dziewczętami z całego świata, dziękuję serdecznie wam wszystkim, którzy wzięliście udział w XV Światowym Dniu Młodzieży. Wszystkim! Wszystkim! Nie wiem ilu, ale wszystkim!

Pozdrawiam przede wszystkim tych, którzy zorganizowali to wydarzenie: Papieską Radę ds. Świeckich, której przewodniczy kard. James Francis Stafford, wspomagany przez sekretarza bpa Stanisława Ryłkę; Wikariat Rzymu i Konferencję Episkopatu Włoch z kard. Camillo Ruinim na czele; przewodniczącego i członków Włoskiego Komitetu XV Światowego Dnia Młodzieży, jak też wspólnoty parafialne Rzymu i diecezji sąsiednich, ich stowarzyszenia, ruchy i grupy, które już od trzech lat modliły się i pracowały z entuzjazmem, by przygotować to wydarzenie. Wszystkich proszę, aby nie zmarnowali tego bogatego dziedzictwa dobra, które zrodziło się jako owoc wspólnej pracy.

Dziękuję również władzom państwowym i komunalnym Rzymu, które z wielkim zaangażowaniem trudziły się, aby złożona machina organizacyjna Światowego Dnia Młodzieży, działała jak najlepiej. Dziękuję serdecznie Rzymowi i całym Włochom za troskliwą i wielkoduszną gościnność okazaną młodym, którzy tutaj się zgromadzili. Dziękuję z całego serca! A jakże nie podziękować także Tor Vergacie? Dzięki i Tobie! Dzięki za gościnne przyjęcie w kolejnych dniach, zwłaszcza wczoraj i dzisiaj.

Pozdrawiam wreszcie tak licznych tutaj kardynałów i biskupów, kapłanów, zakonnice i zakonników, wychowawców i was, młodzi z całego świata, «radości i chwało moja!» (Flp 4, 1).

Przed rozesłaniem tego pięknego, wielkiego zgromadzenia chcę zapowiedzieć, że następny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Toronto w Kanadzie latem 2002 r. Już teraz zapraszając młodych z całego świata, by wyruszyli tam w drogę, kierując specjalne pozdrowienie do delegacji kanadyjskiej, która zechciała wziąć udział w tej liturgii, aby przyjąć to zadanie na przyszłość. Proszę Najświętszą Panną o opiekę nad nimi i nad misją, którą dziś podejmują.