Menu

Róża Siemieńska o bp. Wojtyle i konklawe 1978 r.

Informations
Archive description
Transcription
Copyrights
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
419/I_1_6_93
Title:
Róża Siemieńska o bp. Wojtyle i konklawe 1978 r.
Date:
2007-12-18
Size and medium:
2,11 GB; MP4
Creator's name:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Repository:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Content:
INFORMACJE O ROZMÓWCY:
Róża Siemieńska (1920-2015) - członkini Instytutu Prymasowskiego, współpracowniczka prymasa Wyszyńskiego, żołnierz AK, aktorka Teatru Rapsodycznego, długoletnia kierowniczka domu katechetyczno-wychowawczego „Ostoja” w Krynicy Górskiej.
Miała kontakt z ks. Karolem Wojtyłą poprzez Teatr Rapsodyczny i pracę w Krakowie oraz jako studentka KUL-u. Wielokrotnie uczestniczyła w mszach świętych i nabożeństwach odprawianych przez ks. Wojtyłę. Była na placu św. Piotra 16 października 1978 r.
FILMED AT:
Warszawa
RECORDING DURATION:
00:29:32
JOURNALIST:
Marcin Witan
CAMERAMAN:
Wojciech Ostapowicz
Summary:
Spotkanie w Laskach z księdzem Stefanem Wyszyńskim w czasie wojny. Działalność w Armii Krajowej w czasie wojny – zainteresowanie Teatrem Rapsodycznym przez artykuł w „Tygodniku Powszechnym” – przyłączenie się do Instytutu Prymasowskiego. Przyjazd do Krakowa za namową państwa Swieżawskich, pierwsze kontakty z Teatrem Rapsodycznym i spotkanie z Karolem Wojtyłą w czasie sprzątania. Pomoc księdzu Karolowi Wojtyle w przygotowaniu misterium wielkanocnego. Homilia kard. Wojtyły o liście biskupów polskich do biskupów niemieckich. Kard. Wojtyła wiąże buty 4-latkowi. Konklawe 1978 r. – rozmowy z prymasem Wyszyńskim, obecność na placu św. Piotra; moment wyboru i refleksja na temat historii Polski, która do tego doprowadziła; rozdawanie L’Osservatore Romano; pierwsze słowa Papieża i zjednanie sobie Włochów.