Menu

Przesłanie na mszę Wieczerzy Pańskiej w 2005 r.

Informations
Collection: 2005
Available languages: PL
Archive description
Notes
Archive description
Identification:
Reference code:
N_5_2005_1194
Title:
Przesłanie na mszę Wieczerzy Pańskiej w 2005 r.
Date:
2005-03-24
Place:
Rzym
Category:
Przesłania
Subtitle:
Sakrament Eucharystii
Content of the document

Drodzy Bracia i Siostry!

Myślą i sercem jestem przy was, zgromadzonych u grobu apostoła Piotra na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, stanowiącej pierwszy akt paschalnego Triduum — najważniejszego momentu roku liturgicznego. Bardzo serdecznie pozdrawiam was, a w sposób szczególny kard. Alfonsa Lopeza Trujilla, który przewodniczy tej uroczystej Liturgii, i któremu dziękuję. Z szacunkiem zwracam się również do korpusu dyplomatycznego.

W ten wieczór Wielkiego Czwartku Chrystus zaprasza nas, abyśmy w duchu powrócili z Nim do Wieczernika, bo pragnie wprowadzić nas w głębię tajemnicy swej Paschy. W przeddzień swej śmierci uczynił dwa znaki, które każdego roku są ponawiane w liturgii.

Najpierw umył stopy apostołom, pragnąc dać im przykład miłości, która staje się pokorną i konkretną służbą. Następnie konsekrował chleb i wino jako sakrament swojego Ciała i Krwi, które złożył w ofierze za nasze zbawienie. Właśnie sakramentowi Eucharystii poświęciłem obecny rok; ta Liturgia jest jego bardzo znamiennym momentem.

Niech Maryja pomaga nam z wiarą przeżywać tę największą i nieocenioną Tajemnicę miłości Bożej. Obecny duchem, modlę się z wami i z serca wszystkim wam błogosławię.

Watykan, 24 marca 2005 r.