Papiescy biografowie o 100-leciu urodzin

George Weigel, Bernard Lecomte i Rocco Buttiglione przesłali Centrum Myśli Jana Pawła II specjalne przesłania video z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły oraz otwarcia portalu.
George Weigel
"Przestańmy myśleć o Janie Pawle II jako o postaci z przeszłości, a zacznijmy patrzeć w przód jego oczami" - podkreśla amerykański pisarz i myśliciel, autor wielu książek o Janie Pawle II, w tym bestsellera "Świadek nadziei".

I dodaje: "Wydaje mi się, że najlepszym sposobem na uczczenie jego pamięci jest porzucenie myślenia o nim jako o postaci historycznej. 15 lat po śmierci powinniśmy myśleć o Janie Pawle II  jako o kimś, kogo nauczanie ma wciąż ogromne znaczenie dla Kościoła i społeczeństwa. (...).


Bernard Lecomte
"Ważne jest, aby pamiętać, że papież Jan Paweł II był oczywiście papieżem uniwersalnym, który umiędzynarodowił kurię, zwiedził trzy czwarte części świata, który zglobalizował Kościół. Ale ważne jest również, aby pamiętać, że był on polskim papieżem" - mówi francuski dziennikarz Bernard Lecomte autor biografii Jana Pawła II pt. "Pasterz".

"Czy jako papież przypominałby w takim stopniu o znaczeniu korzeni Europy, gdyby nie był synem narodu, który sam umiłował wartości europejskie.
Czy Jan Paweł II wpadłby na koncepcję utworzenia Światowych Dni Młodzieży, gdyby nie był wcześniej studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdyby nie był wykładowcą w Lublinie i gdyby przez całe życie nie był oddany swojej pasji dla spraw ludzi młodych?
Wreszcie, czy Jan Paweł II broniłby w takim stopniu praw człowieka, gdyby przez 30 lat nie był obywatelem kraju, który znosił ograniczenia reżimu komunistycznego?
Otóż to, drodzy przyjaciele, o tym wszystkim należy pamiętać myśląc o Janie Pawle II. Polacy mogą być zatem dumni z tej okrągłej rocznicy." - podkreśla Lecomte.

Pamięć o darze
"Portal ten jest podstawowym narzędziem do podtrzymywania pamięci o darze, jakim była obecność Karola Wojtyły wśród nas. Prezent zawsze wymaga odpowiedzialności" - przypomina włoski pisarz i polityk Rocco Buttiglione.

"W pierwszej części swojego pontyfikatu święty Jan Paweł II obronił przed totalitaryzmem komunistycznym prawdę o człowieku. (...)
Druga część pontyfikatu jest całkowicie poświęcona proroczemu napomnieniu, aby nie ulegać pokusie budowania społeczeństwa bez solidarności, w którym biedni są wykluczeni i uciskani. Papież Franciszek podejmuje dziś to dziedzictwo i kontynuuje je. Nie ma wolności bez solidarności." - zaznaczył włoski profesor.

ZOBACZ WYPOWIEDZI