Inicjator Światowych Dni Młodzieży

Pomysł Jana Pawła II, by zaprosić młodzież z różnych krajów świata, okazał się strzałem w dziesiątkę. Do dziś międzynarodowy ŚDM odbywa się co trzy lata w różnych zakątkach globu, gromadząc setki tysięcy, a nawet miliony młodych ludzi.
Światowe Dni Młodzieży w Rzymie w 2000 r. Fot. Wikimedia Commons.
1984
Papież zaprasza młodzież na Niedzielę Palmową, aby wspólnie świętować jubileusz młodzieży w ramach Jubileuszu Odkupienia. 
1985
Wydanie papieskiego listu do młodzieży "Parati semper" (znanego też pod tytułem "Dilecti amici") z zaproszeniem na pierwsze Światowe Dni Młodzieży. 
1986
Pierwsze oficjalne Światowe Dni Młodzieży - na poziomie diecezjalnym. 
1987
Pierwsze międzynarodowe Światowe Dni Młodzieży w Buenos Aires, hasło: „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam” (1 J 4,16). Brało w nich udział prawie 1 mln ludzi. 
1989
Światowe Dni Młodzieży w Santiago de Compostela, hasło: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem” (J 14,6).
1991
Międzynarodowe spotkanie papieża z młodzieżą w Częstochowie, hasło: „Otrzymaliście ducha przybrania za synów”, brało w nim udział 1,6 mln osób. 
1993
Światowe Dni Młodzieży w Denver, hasło: „Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości” (J 10,10). 
1995
Spotkanie z młodzieżą w Manili, hasło: „Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (J 20, 21). Na spotkanie z papieżem przybyło 4-5 mln ludzi. Było to największe spotkanie w ramach ŚDM. 
1997
Światowe Dni Młodzieży w Paryżu, hasło: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie” (J 1, 38,39). 
2000
Kolejne spotkanie z młodzieżą w Rzymie, hasło: „A słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1, 14). 
2002
Ostatnie Światowe Dni Młodzieży z udziałem Jana Pawła II w Toronto, hasło: „Wy jesteście solą dla ziemi... Wy jesteście światłem świata” (Mt 5, 13, 14). 
Początki
W czasach krakowskich Karol Wojtyła prowadził systematyczną pracę z młodzieżą: głosił dla nich rekolekcje, jeździł na wycieczki. Wierzył w młodych ludzi; w ich zapał i ideały. Swoje doświadczenie duszpasterskie przeniósł jako papież na młodzież całego świata. Właśnie w jego czasach krakowskich można szukać korzeni Światowych Dni Młodzieży – nowego, dynamicznego zjawiska w Kościele, które zaczęło się za czasów pontyfikatu Jana Pawła II.
W chwili objęcia przez papieża Stolicy Piotrowej zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz Kościoła ugruntowało się przekonanie, że Kościół katolicki to szybko starzejąca się instytucja, w której młodzi nie znajdują już dla siebie miejsca. Posoborowe zamieszanie, konsumpcjonistyczny dobrobyt i młodzieżowa rewolta lat sześćdziesiątych przyniosły w efekcie – zwłaszcza w krajach zachodnich – dramatyczny spadek powołań i uczestnictwa młodych ludzi w życiu Kościoła (M. Zięba, Jestem z wami, Kraków, 2010). Duszpasterskie doświadczenie nowego papieża było jednak zupełnie inne i od początku poświęcał on dużo uwagi młodzieży.

Na koniec Jubileuszowego Roku Odkupienia Papież w 1984 roku zaprosił młodzież całego świata na Niedzielę Palmową do Rzymu, by wspólnie świętować Jubileusz Młodzieży. Na zaproszenie odpowiedziało ok. 600 tysięcy młodych ludzi z całego świata! W czasie tego wydarzenia Papież przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego (który stał się następnie Krzyżem Światowych Dni Młodzieży).
Rok 1985 ONZ ogłosiła Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. Papież włączył się w tę inicjatywę i po raz kolejny zaprosił młodych do Rzymu. Żywa odpowiedź młodych ludzi była dla wielu wielkim zaskoczeniem. Również tego roku w liście skierowanym do młodych pt. „Parati semper” zapowiedział, że odtąd co roku będą obchodzone Światowe Dni Młodzieży. Pierwsze oficjalne Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Rzymie w 1986 roku.
Wielkie spotkanie młodzieży świata odbywało się odtąd co roku, w diecezjach lub (co dwa, trzy lub cztery lata) w jednym miejscu na świecie z udziałem papieża. Mimo sceptycznych głosów okazało się, że młodzież tłumnie przybywa na te zgromadzenia, nawet gdy odbywają się w krajach zlaicyzowanych. Dni młodzieży – „wynalazek” Jana Pawła II – wniosły wielkie ożywienie w Kościół. Odbywają się co kilka lat w wyznaczonym miejscu na świecie, a co roku w diecezjach. Za pontyfikatu Jana Pawła II odbyło się 19 Światowych Dni Młodzieży z tego 8 Międzynarodowych, w których Papież brał udział.

Wyjątkowe spotkanie na Jasnej Górze
Warto wspomnieć, że w roku 1991, po upadku systemu komunistycznego w Polsce, Światowe Dni Młodzieży miały miejsce w Częstochowie na Jasnej Górze. Było to wielkie wydarzenie, które zgromadziło młodzież z rozpadającego się wówczas Bloku Wschodniego (ZSRR) i z Zachodu, dwóch części Europy rozdzielonych przez wiele lat tzw. żelazną kurtyną. Mieli okazję się poznać, wymienić doświadczeniami i razem świętować.
Na tę okoliczność powstała pieśń „Abba Ojcze”, do której słowa ułożył ojciec Jan Góra. Kolejne ŚDM w Polsce odbyły się w 2016 roku w Krakowie.

O spotkaniu opowiada ks. Marian Duda, organizator ŚDM w 1991 r.
Miejsce Wydarzenia
Wybierz miejsce...