Było nas siedmiu
16 lipca zmarł kard. Zenon Grocholewski, jeden z bliskich współpracowników św. Jana Pawła II.
W nagraniu Centrum Myśli Jana Pawła II z 2008 r. zamieszczonym na portalu JP2online kard. Zenon Grocholewski opowiada o swoich kontaktach z Janem Pawłem II. Rozmówca pamięta ówczesnego kardynała Karola Wojtyłę już z czasów swoich studiów w Rzymie. Później miał okazję obserwować reakcję pracowników Watykanu oraz Włochów na wybór papieża z Polski.
Już na początku pontyfikatu Jan Paweł II zaprosił ks. Grocholewskiego do pracy przy nowym prawie kościelnym – kodeksie prawa kanonicznego.Otoczenie papieża sądziło, że Jan Paweł II – ponieważ nie jest prawnikiem – po prostu podpisze dokument, nad którym prace trwały już 20 lat. „Stało się inaczej. Pewnego dnia dostałem telefon, że mam przyjść na obiad do Papieża i się okazało, że nas jest siedmiu. Siedmiu, z różnych środowisk, wszyscy prawnicy (…)” – wspomina kardynał Zenon Grocholewski. Papież odbył z nimi czternaście spotkań, po trzy, cztery godziny każda. „Wybrał nas siedmiu z różnych środowisk, z różnych krajów wiedząc, że się nie będziemy zgadzali.” – relacjonuje kard. Grocholewski w nagraniu. Nowe prawo kościelne zostało ogłoszone w 1983 r., pięć lat po wyborze Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Trzy lata po święceniach kapłańskich, w 1966 r. przyjechał na studia z zakresu prawa kanonicznego na Uniwersytet Gregoriański w Rzymie. Przez 27 lat pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, w latach 1999-2015 był prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. W 2001 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem. Już w czasie studiów w Rzymie poznał kardynała Wojtyłę, który – będąc w Wiecznym Mieście - mieszkał w Kolegium Polskim. Po 1978 r. ich kontakty stały się częstsze z racji pracy w Watykanie, szczególnie przy opracowywaniu nowego kodeksu prawa kanonicznego.