Informacje
Zbiór: Centrum Myśli Jana Pawła II
Dostępne języki: PL
Opis archiwalny
Prawa autorskie
Notatki
Opis archiwalny
Identyfikacja:
Sygnatura obiektu: 419/I/3/3
Tytuł: Duchowość (kliknij i odsłuchaj)
Data: 2025-01-28
Rozmiar i nośnik: 41,7 MB; MP4
Twórca: Centrum Myśli Jana Pawła II
Repozytorium: Centrum Myśli Jana Pawła II
Zawartość: Duchowość jest dziś pojęciem niejasnym i wieloznacznym. Wciąż uważamy ją za niezwykle ważną, obejmującą coś bardzo wartościowego, unikalnego, ściśle ludzkiego. Jakiś wyższy poziom człowieczeństwa. Duchowość jest więc dziś ceniona, ale zarazem każdy rozumie ją trochę na swój własny sposób. Może odnosić się do przyrody, empatii, otwarcia na inne stworzenia czy poczucia jakiegoś wyższego porządku, w którym jesteśmy zakorzenieni.
Tak jest teraz. W czasach Karola Wojtyły duchowość też miała wiele odmian i rodzajów, ale w sposób fundamentalny odnosiła się do chrześcijaństwa i duchowej tradycji Kościoła katolickiego. Wiara i duchowość chrześcijańska były dla młodego Wojtyły naturalnym środowiskiem, w którym dojrzewał. Wcześnie zafascynował się duchowością karmelitańską w wydaniu hiszpańskiego mistyka z XVI w. św. Jana od Krzyża. Poczuł, że odkrył niezwykłą drogę do Boga, którą chciałby kroczyć. Jego fascynację tą duchowością widać w napisanym przez niego w wieku dwudziestu kilku lat, w mrocznym czasie okupacji, poemacie „Pieśń o Bogu ukrytym”.
Duchowość ta towarzyszyła mu przez resztę życia. Umożliwiała oderwanie się od świata i spraw bieżących ku światu wewnętrznemu i Bogu. Pozwalała w codziennych wydarzeniach widzieć głębszy Boży zamysł, który kieruje nas na właściwe drogi. Pozwalała znosić trudne chwile i załamania, które są nieodłączne od ludzkiego życia. Upewniała wreszcie w przekonaniu, że o człowieku stanowi jego wnętrze, jego unikalność jako osoby, która ufundowana jest na darze życia pochodzącym od Boga.
Dziś mamy przekonanie o wielości dróg duchowych, którymi możemy podążać zgodnie z własną wolą i predyspozycjami. I wiele osób tak czyni, starając się w dobrej wierze szukać swojej ścieżki. Łatwo jednak zbłądzić, szukając po omacku. Ostatecznie przecież opieramy się na sobie, swoich wyobrażeniach, doświadczeniach. Czy da się być w takiej drodze przewodnikiem dla samego siebie? Duchowość chrześcijańska, dając wolność wyboru spośród jej wielu form, zarazem gwarantowała wierzącym, że jest prawdziwą i sprawdzoną drogą do Boga. Bez tego religijnego ugruntowania, trudniej nam odnaleźć tego czego szukamy.
AUTOR TEKSTU: Bartosz Wieczorek
LEKTOR:
Łukasz Wacławek
Hasła ogólne:
Indeks osobowy:
Zgłoś uwagi
Projekt zrealizowany przez: 

Projekt współfinansowany przez: 

Patronat: 

Partnerzy: 






























