Orlewiczowa Irena - relacja dot. kontaktów z Karolem Wojtyłą w okresie studiów i okupacji oraz środowiska przedwojennych Wadowic

Informacje
Opis archiwalny
Prawa autorskie
Notatki
Opis archiwalny
Identyfikacja:
Sygnatura obiektu: AUJ CV/23/s. 357-366
Tytuł: Orlewiczowa Irena - relacja dot. kontaktów z Karolem Wojtyłą w okresie studiów i okupacji oraz środowiska przedwojennych Wadowic
Data: 1979-01-05
Rozmiar i nośnik: 10 stron; papierowy dokument archiwalny
Twórca: Adam Boniecki
Repozytorium: Uniwersytet Jagielloński
Zawartość:
Relacja Ireny Orlewiczowej, koleżanki Karola Wojtyły z czasów studiów, dotycząca kontaktów koleżeńskich oraz środowiska przedwojennych Wadowic, pt. "O Wadowicach i o Ojcu Św. Janie Pawle II koledze z ławy uniwersyteckiej".
W relacji zawarte w pierwszej części wspomnienia dotyczące udziału w wykładach, kontaktów koleżeńskich z autorką, kolegów. W drugiej części wspomnienia dotyczące Wadowic: charakteru miasta, sklepów i zakładów (fabryka gwoździ, fabryka wyrobów cukierniczych Józefa Mirochy oraz Mafo - Jana Niewidowskiego, drukarnia Foltyna, cukiernia "Oaza" Hyłki), a także instytucji: więzienia, sądu, żeńskiego gimnazjum prywatnego i Państwowego Gimnazjum Męskiego (nauczycieli i dyrekcji), klasztorów (salezjanów, karmelitów). Wspomnienia dotyczą także nauki z gimnazjum żeńskim, pielgrzymowania do Kalwarii Zebrzydowskiej, wybitnych mieszkańców i duchowieństwa. Inne zagadnienia: kontakty z Karolem Wojtyłą męża autorki po II wojnie światowej, a także ostatki zorganizowane w 1939 r. przez abpa A. S. Sapiehę dla młodzieży.
Relacja zapewne dołączona do niezachowanego listu do ks. Adama Bonieckiego (Warszawa, 5.01.1979). 10 stron (5 niezapisanych), maszynopis, datacja odręczna, na końcu adres autorki.
Materiał przesłane w odpowiedzi na opublikowaną w Tygodniu Powszechnym prośbę o przesyłanie wspomnień dotyczących Karola Wojtyły. Częściowo wykorzystane w "Kalendarium życia Karola Wojtyły" (I wydanie: Kraków 1983).